Pradžia

Informacija apie elektros rinkos dereguliavimo projektą teikiama ir telefonu

Šiuo metu tęsiasi svarbus energetikos pokytis – elektros rinkos liberalizavimas, kurio metu gyventojai patys sprendžia, iš ko pirks elektros energiją savo namams. Nuosekliu ir ilgalaikiu gyventojų informavimu rūpinasi „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) – vyksta visuomenės informavimo programa „Pasirinkite tiekėją“. Jos sklaidai sukurta interneto svetainė pasirinkitetiekeja.lt, tačiau atkreipiame dėmesį, kad vartotojai visą informaciją taip pat gali gauti ir telefonu +37062655565.

Dažniausiai skambučių metu užduodami klausimai yra apie visuomeninio tiekimo monopolinių sąlygų Lietuvoje atsisakymą, nepriklausomų tiekėjų pasirinkimo tvarką, elektros kainos dedamąsias dalis bei į kokį etapą klientas patenka. Paskambinus telefonu ir interneto svetainėje visi gyventojai gaus svarbiausią informaciją apie šį pokytį, reikiamus žingsnius norint pasirinkti tinkamiausią elektros energijos tiekėją bei kitą aktualią informaciją.

Dėl konkrečių sąlygų, sutarties pasirašymo ir apmokėjimo būdų bei panašios informacijos susijusios su konkrečiu pasiūlymu reikia kreiptis tiesiogiai į nepriklausomus tiekėjus.

Primename, kad gyventojai raginami pasinaudoti elektros tiekėjų pasiūlymais grįsta elektros rinka ir teikiama galimybe rinktis, nes nepriėmę sprendimo dėl elektros tiekėjo, nepasinaudos svarbiausia savo laisve – laisve rinktis.

Tiesioginius pasiūlymus iš tiekėjo klientai gaus po duomenų atvėrimo, kuris vyks antroje metų pusėje, tačiau elektros energijos vartotojams svarbu žinoti, kad rinktis tiekėją jau dabar gali visi norintys – tiek patenkantys į šiemet vykstantį antrąjį, tiek į trečiąjį elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapą. Kreiptis į nepriklausomą tiekėją galima nelaukiant duomenų atvėrimo ir pasiūlymų.

Rinkos liberalizavimo etapai yra nustatyti remiantis teisės aktais, kuriuose apibrėžta kaip ir kada vartotojai pasirenka nepriklausomą tiekėją. Vartotojai turi pasirinkti per numatytą laikotarpį, o likti visuomeniniame tiekime gali tik iki įstatyme numatyto termino.

Į antrąjį etapą, kuris prasidėjo nuo šių metų sausio 1 d. pateko vartotojai sunaudojantys virš 1000 kWh (83 kWh ir daugiau per mėnesį), o į trečiąjį, nuo 2022-ųjų sausio 1 d. – visi likę vartotojai.

Jei per metus gyventojas suvartoja 1000–5000 kWh jis patenka į antrąjį etapą, vadinasi, iki šių metų rugpjūčio 1 d. gaus pranešimą iš visuomeninio tiekėjo. Iki rugpjūčio 31 d. galės informuoti apie nesutikimą dalytis duomenimis su nepriklausomais tiekėjais. O iki gruodžio mėn. vidurio turės išsirinkti ir pasirašyti sutartį su nepriklausomu tiekėju. Nuo 2022 m. sausio 1 d. paslaugas jau gaus iš savo naujojo tiekėjo, o likti visuomeniniame tiekime – negalės.

Nuotrauka: Hack Capital, Unsplash